Údržba a čištění koberců

Údržba a čištění kusových koberců

Na běžnou údržbu se doporučuje vysávání. Na odstranění skvrn se doporučují čistící ubrousky nebo přípravek určený na odstranění skvrn např. Star nebo Mr.Teppich odstraňovač skvrn.

 

Na hlubší čištění, především u kvalitnějších koberců – z materiálu vlna, acryl a heatset se doporučuje čištění tzv. suchou cestou, kdy se na koberce nasype jemný prášek, který pohltí nečistoty a pak se vysaje. K dostání je ve specializovaných prodejných nebo v naší nabídce – Vanish – suché čištění.

 

Další doporučovanou možností je čištění pěnou – např.čistící prostředek na koberce Mr.Teppich, Peršan – kdy se vytvoří hustá pěna, která se nanese na koberec tak, aby nebyl úplně promáčen, a po vyčištění se koberec opět vysaje.

 

Čištění mokrou cestou se u kvalitnějších kusových koberců nedoporučuje, neboť může dojít k poškození apretury vlákna a to má za následek vypadání vlasové části koberce.

 

Pravidelná péče

 

Postup při údržbě:

1. Preventivní údržba

Používejte ve všech vchodech rohožky - odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutno pravidelně čistit, aby se samy nestaly zdrojem špíny.

 

2. Pravidelné vysávání

Nejdůležitější při péči o Váš koberec je jeho pravidelné vysávání 2-3x týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání, bude koberec za určitou dobu jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčistění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.

 

3. Čištění koberců

Existují tři druhy čištění:

 

a) Čištění suchou cestou

Při této metodě se používá prášek, který je hrubý, mírně vlhký a má výraznou absorpční schopnost. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci a proto se čistění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

 

b) Čištění mokrou cestou

Jedním z čisticích prostředků, které můžete obecně použit pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čistém vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též použit speciální prostředky na čistění koberců, které jsou na trhu dostupné Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost, nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňováni čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrné nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čistění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádné vyschnout a nechodit po něm, dokud není úplné suchý.

 

c) Strojové čištění

Tato metoda zvaná též parní čistění spočívá ve vstřikování roztoku velmi horké vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžité odsáta výkonným systémem mokrého vysáváni Tato metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čistěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čisticí stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čistém profesionální firmě.

 

Údržba vlněných koberců


Vlastnosti vlněného koberce:

Přírodní vlákno - střižní vlna dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost a dává vlasu elastičnost.

 

Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném použití a správné údržbě po 3 - 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, v žádném případě se nejedná o vadu koberce.

 

Péče o vlněný koberec:

 

Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba.

 

Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtiskly a vlhko rozvíjí vytváření plísní.

 

Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky.

 

Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod kořenáči nebo vytvoření plísně.

 

Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů.

 

Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev.

 

Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání.

 

U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.

 

Odstraňování skvrn:

 

Používejte prostředky určené pro čištění vlny. Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce mohou nevratně poškodit.

 

Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete.

 

Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětšuje. Několik minut nechte působit a odsajte.

 

Barevnou stálost při čištění opatrně vyzkoušejte na rubové straně, nebo okraji koberce.

 

Na znečištění pivem, nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu.

 

Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou, nebo roztokem prostředku na čištění vlny.

 

Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte.

 

Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na piják.

 

 


Dotazy na stavy objednávek

Po - Čt  8 - 15

Pá 8 - 13

tel.: 603 738 483

objednavky@floorencie.cz

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

počet položek0 ks/bm
Cena celkem0 Kč
Copyright © Floorencie.cz 2013, Realizace: EKdesign.cz